עד איזה שעה מותר לקדוח, לנסר, לשפץ או בכלל לעשות רעש?

לצערנו, כמעט בלתי אפשרי להימנע מרעש בשעה שמשפצים, קודחים או מנסרים במבנה כלשהו. מכיוון שרעש של מסורים, מקדחות או שיפוצים אחרים עשוי להוות מטרד לדיירים השכנים ובכלל לכל מי שבסביבה, חשוב לדעת עד איזה שעה מותר לעבוד בבניין משותף.

מהו רעש חריג ואיך החוק מתייחס לנושא? את כל התשובות תמצאו בסקירה שלהלן.

 

עד איזה שעה מותר לקדוח/ לשפץ/ לעשות רעש

עד איזה שעה מותר לקדוח/ לשפץ/ לעשות רעש – מידע מקיף אודות תקנות החוק לאכיפת רעשים

 

 

האם יש חוק בנושא של הגבלת רעשים?

נדגיש כי רעש של שיפוצים הינו רעש שעולה על הרעשים המקובלים לסביבת מגורים רגילה (כלומר סביבה מגורים שאיננה אזור תעשייה). ואכן המחוקק הישראלי נדרש להתייחס לנושא הזה.

ישנו חוק להגבלת רעש שיפוצים באזור מגורים והמשמעות היא ברורה. מי שפועל בניגוד לחוק עלול להיחשב למי שעובר עבירה פלילית.

וישנן גם תקנות למניעת רעש במהלך שיפוצים. מי שפועל על פי חוק ומקפיד על שיפוצים או קידוח בשעות המותרות, נוהג בהתחשבות, על פי חוק ובצורה נאותה לאנשים הסובבים אותו.

 

עד איזה שעה מותר לקדוח בבניין משותף?

ניתן להצביע על כמה וכמה שאלות חשובות, אשר החוק נותן להן תשובות. סביר להניח שבשלב כזה או אחר אתם רוצים או תרצו לדעת את הדברים הבאים:

1) עד איזה שעה מותר לקדוח בבניין משותף? על פי התקנות למניעת מפגעים, העוסקות בין היתר במניעת מפגעי רעש, מותר לקדוח בבניין משותף עד השעה 20:00 בערב. שימו לב כי מדובר כאן בימי חול בלבד.

2) מהן השעות שבהן מותר לקדוח ולשפץ שיפוצים מרעישים? ניתן לקדוח או לשפץ / לבצע שיפוצים מרעישים לא לפני 7 בבוקר. כלומר מהשעה 7 בבוקר ועד ל-20:00 בערב ניתן לבצע שיפוצים וקידוח בקירות.

3) עד איזה שעה מותר לעשות רעש ביום שישי? בימי שישי, מותר לקדוח, לשפץ ולעשות רעש דומה עד השעה 17:00 אחר הצהריים. החל מהשעה 17:00 ואילך הדבר אסור.

4) מהן שעות רעש המותרות בחגים ובשבת? נבהיר כי עוד לפני כניסת השבת חל איסור לקדוח ולהרעיש באופן שלא מקובל בשכונת מגורים רגילה. השעה שבה ניתן לחדש את העבודות ולהרעיש או לקדוח היא 7 בבוקר של יום ראשון.

5) עד איזה שעה מותר להרעיש במוצאי שבת? באזור מגורים אין לבצע קידוח, שימוש במברגה מרעישה או שיפוצים מרעישים אחרים. בחגים, בדומה לשבת אין להרעיש.

 

מה עלול לקרות אם מתעלמים מהחוק?

לאחר שענינו בצורה מפורטת למדי באיזה שעות מותר לשפץ דירות? כדאי להבהיר דבר נוסף – מה קורה אם מתעלמים מהחוק ולא נוהגים כנדרש, כמקובל ועל פי התקנות:

✔️ אפשרות ראשונה דיירים ותושבי הסביבה אשר סובלים ממפגעי הרעש, יכולים לפנות לבעל הדירה שעוברת שיפוץ ולדרוש את הפסקת הרעש בשעות שהדבר אסור.

✔️ אפשרות שנייה אפשרות אחרת היא שתוגש תלונה לגורמי האכיפה (לרוב הפיקוח העירוני או המשטרה). גורמי אכיפה עירוניים או לעיתים גורם משטרתי עשויים להטיל קנסות למי שלא נשמע לתקנות, להוראות ולחוק.

 

מה העונש על הפרת חוק רעש שיפוצים?

נבהיר כי השאלה עד מתי מותר לעשות רעש בבית עסק? תלויה במיקום העסק. אם העסק במיקומו נמצא בתוך או סמוך לאזור מגורים, עליו להישמע לתקנות מניעת מפגעי רעש.

אם רשות או עסק מפירים את התקנות, הרי שכל אחד יכול להתלונן ברשות המקומית, האחראית לנושא איכות הסביבה ומפגעי רעש. גורמי האכיפה או נציג הרשות עשויים להטיל קנסות.

אך מה העונש על הפרת חוק רעש שיפוצים? מדובר על קנסות שיכולים להגיע למאות שקלים תלוי אם זו עבירה ראשונה או עבירה חוזרת.

 

דגשים לגבי השעות בהן מותר לעשות רעשי שיפוצים

זיכרו, אם כן, את הדגשים המרכזיים:

1) עד מתי מותר לשפץ בבית פרטי? ניתן לשפץ עד 20:00 בערב. עד 17:00 בערבי שבת וחג.

2) באילו שעות מותר לשפץ או לקדוח בבית? שעות הרעש המותרות לפי החוק הן בין 7 בבוקר ל-20:00 בערב.

3) האם מותר להרעיש בין שתיים לארבע? – שימו לב מה אומר חוק העזר העירוני בעניין זה. בחלק מערי ישראל קיים חוק עזר עירוני שאוסר על עבודות שיפוץ שגורמות לרעש בשעות הנ"ל. כמו כן, תקנון של בניין משותף יכול להגדיר כי באותו בניין לא ירעישו בשעות הללו.

4) כיצד יש לטפל במקרה וקיים רעש שיפוצים בזמן האסור? ראשית פונים לבעל הבית או לבעל העסק. אם זה לא עוזר ניתן להתקשר לפיקוח העירוני או למשטרה.

 

לקריאת המשך: הגבלת רעש שיפוצים באזור מגורים באתר כל-זכות